Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zmieniamy się w zgodzie z tradycją

Kilka ostatnich lat w gminie Krzeszowice to okres ratowania zabytków, których stan często był już katastrofalny. Dzięki systematycznemu planowaniu zadań konserwatorskich i pozyskiwaniu środków zewnętrznych z kilku źródeł zrewitalizowano i zabezpieczono kilka ważnych zabytków. W maju zakończyły się prace rewitalizacyjne w centrum miasta, a na kolejne lata dużym wyzwaniem pozostanie ratowanie „małego Wawelu”, czyli ruin zamku „Tenczyn” w Rudnie. Odnowione i zadbane zabytki cieszą dzisiaj mieszkańców gminy i są atrakcją dla turystów. Przywracanie blasku zabytkom odbywa się w zgodzie z tradycją i wizją rozwoju miasta jako miejsca relaksu i sentymentalnych powrotów w historię Polski.

W centrum miasta zobaczyć dzisiaj można stojący w Rynku pałac „Vauxhall”, a kilkaset metrów dalej tzw. „Stary Pałac” Potockich. Na obydwu tych zabytkach gmina wykonała prace konserwatorskie własnym sumptem, wydając na nie łącznie ok. 860 tys. złotych.

Od ubiegłego roku udając się z Krzeszowic do lasów w południowej części gminy warto przejechać przez Tenczynek, by podziwiać zrekonstruowaną za 300 tys. złotych Bramę Zwierzyniecką, prowadząca dawniej na tereny łowieckie, a dzisiaj w masyw leśny ciągnący się aż do Krakowa.

Przy kolejnym zabytku – ruinach zamku w Rudnie – prace pewnie będą trwać znacznie dłużej, bo skala wielkości zabytku jest ogromna, a obiekt popadał w ruinę przez wieki. W latach 2010 – 2012 roku gmina prowadzi w Rudnie prace konserwatorskie, które do tej pory kosztowały ok. 2,3 mln złotych, z czego dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyniosła prawie 1,75 mln złotych.

Mówiąc o rewitalizacji, gmina planuje zachowanie tego co autentyczne i tego co nadaje klimat Krzeszowicom. Krzeszowice chcą jednocześnie wyróżniać się swoim charakterem i niepowtarzalnością. Założenie odnowy miasta jest takie, by była tutaj pełna oferta w zakresie kultury, sportu, możliwości nauki i rozwijania zainteresowań.

W ramach rewitalizacji zakłada się stworzenie nowej strefy inwestycyjnej na należącym do gminy obszarze między dworcami – kolejowym i autobusowym, tuż przy drodze krajowej nr 79 i linii kolejowej Kraków – Katowice. Gmina jest tu właścicielem terenu o powierzchni blisko 5 hektarów. To miejsce idealne dla biznes parku, centrów biurowo – administracyjnych i łączenia biznesu z myślą naukową ośrodków akademickich Krakowa i Śląska.

Miejscem, w którym spotka się wiedza naukowa z praktyką w zakresie energii odnawialnych jest zbudowane w Miękini koło Krzeszowic Małopolskie Centrum Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii Akademii Górniczo – Hutniczej z Krakowa. W obiekcie tym urządzono nie tylko sale laboratoryjne, bibliotekę i pracownie naukowe, ale także salę wykładową i miejsca wypoczynku, umożliwiające kilkudniowy pobyt w tym nowoczesnym ośrodku.

Wydarzenia

Widzialność Marzeń

noworoczny koncert Beaty Rybotyckiej, 14 stycznia 2016 r. godz. 19.00, Galeria w Pałacu Vauxhall. Więcej

Poznajemy Krzeszowice

wykład  Krzeszowice po II wojnie światowej (Łukasz Skalny) 13 stycznia 2016 godz. 17.00, siedziba Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej przy ul. Krakowskiej 30. Więcej

  

Styczniowe soboty w SMZK

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowickiej zaprasza do oglądania zbiorów w soboty 2, 16, 30 stycznia 2016 r . w godz. 10.00 - 14.00 - siedziba stowarzyszenia przy ul. Krakowskiej 30.

 

„Krzeszowicki Wigilijny Stół”

niedziela, 20 grudnia 2015 r. godz.12.00-14.30, Rynek w Krzeszowicach. Program

Jarmark Tradycji i Rękodzieła

19 - 20 grudnia 2015 r., Rynek w Krzeszowicach. Program

V Przegląd Pastorałek i Kolęd Ludowych Regionu Krakowskiego

19 grudnia 2015 r., Pałac Vauxhall w Krzeszowicach. Więcej

Karuzela bajek w bibliotece

kolejne spotkanie z Bobem Budowniczym, 19 grudnia (sobota) 2015 r.godz. 10.30 - 12.00. Więcej

Kalendarz imprez

February 2018
M T W T F S S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
en iyi istanbul escort bayan