II Piknik ekologiczny Żary

Podsumowanie II Pikniku ekologicznego

 W ramach działań edukacyjnych, mających na celu podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców, Burmistrz Gminy Krzeszowice zorganizował II Piknik Ekologiczny, który odbył się w Żarach w dniu 23 września 2018r.

Piknik rozpoczął się ok. godz. 12.00. Uczestnicy oraz Partnerzy Pikniku zostali przywitani przez Burmistrza Gminy - Pana Wacława Gregorczyka. Gospodarzem tego wydarzenia było Sołectwo Żary, reprezentowane przez Sołtysa Kazimierza Przybylskiego, a prowadzącym był Pan Maciej Liburski z Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.

  Fot. Marian Lewicki                                                 Fot. Marian Lewicki

Głównym koordynatorem imprezy był Referat Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach – planując program, zapraszając partnerów, organizując całe zaplecze techniczne wydarzenia. Podczas Pikniku natomiast, pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej witali uczestników, rozdając pamiątkowe przypinki, ekologiczne torby i inne gadżety ekologiczne. Największą popularnością cieszyły się gry planszowe Wędrówki z Żabką Dorotką, która ma za zadanie edukację w zakresie poprawnej segregacji odpadów. Referat zaangażowany był również w Ekologiczny Turniej Szkół Podstawowych, wspierany przez Wydział Organizacyjny Urzędu Miejskiego i prowadzony przez Panią Anię Małodobry-Szlachtę, również pracownika tut. Urzędu.

 

Fot. Marian Lewicki                                                                        

 Z kolei Referat Ochrony Środowiska witał najmłodszych gości warsztatami ekologicznymi. Malowanie Eko-toreb darami natury przyciągnęło rzesze młodych ekologów.

Fot. Marian Lewicki                                                                

Sadzenie cebulek, to kolejna atrakcja Pikniku, zorganizowana przez Referat Ochrony Środowiska, w której uczestniczyli zarówno najmłodsi, jak i starsi goście imprezy. Cebulki kwiatów (żonkili, tulipanów oraz krokusów) zostały zasadzone na poletku, na którym wytyczono napis „ŻARY”. Celem tej akcji było szerzenie wiedzy na temat pożyteczności pszczół
w przyrodzie. Gdy na wiosnę cebulki zakwitną, będzie można znów odwiedzić ten piękny zakątek i zobaczyć efekty tego przedsięwzięcia.